Şirket Bilgileri:Bu web sitesi(www.invesacapital.com/), Güney Afrika Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA) tarafından 640 lisans numarasıyla aracılık hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiş ve düzenlenmiş bir Güney Afrika yatırım firması olan Imermarket (PTY) LTD ex Xenium Financial Managers (PTY) Limited tarafından işletilmektedir. Imermarket (PTY) LTD, 2. Kat, Rivonia Village, Cnr Mutual Road & Rivonia Boulevard, Rivonia, 2191 Johannesburg, Güney Afrika adresinde bulunmaktadır.

Imermarket (PTY) LTD, "InvesaCapital" markasının sahibi ve işletmecisidir.

Imermarket (PTY) LTD ve OBR Investments Limited aynı Şirketler Grubuna aittir. OBR Investments Limited, 161 Makarios III Avenue,3027, 6th Floor,Akapnitis Court, Limassol, Cyprus, 217/13 CIF lisans numarası ile Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlenmektedir.

Skrill ve NETELLER işlemleri IMERMARKET (PTY) LTD tarafından gerçekleştirilir.

Risk uyarısı: Fark sözleşmeleri ('CFD'ler'), spekülatif karakterli, alım satımı önemli sermaye kaybı riskleri içeren karmaşık bir finansal üründür. Marjinal bir ürün olan CFD'lerin alım satımı tüm bakiyenizin kaybına neden olabilir. CFD'lerde kaldıracın hem avantajınıza hem de dezavantajınıza çalışabileceğini unutmayın. CFD yatırımcıları dayanak varlıkların sahibi değildir veya bunlar üzerinde herhangi bir hakka sahip değildir. CFD ticareti tüm yatırımcılar için uygun değildir. Geçmiş performans, gelecekteki sonuçların güvenilir bir göstergesi değildir. Gelecek tahminleri, gelecekteki performansın güvenilir bir göstergesi değildir. İşlem yapmaya karar vermeden önce yatırım hedeflerinizi, deneyim seviyenizi ve risk toleransınızı dikkatlice değerlendirmelisiniz. Kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla para yatırmamalısınız. Lütfen öngörülen ürünle ilişkili riski tam olarak anladığınızdan emin olun ve gerekirse bağımsız tavsiye alın. Lütfen Risk Açıklama belgemizi okuyun.

Bölgesel Kısıtlamalar: Imermarket (PTY) LTD, Avrupa Ekonomik Alanı'nın yanı sıra ABD, British Columbia, Kanada ve diğer bazı bölgeler gibi diğer bazı yargı bölgelerinde hizmet sunmamaktadır.

Imermarket (PTY) LTD, herhangi bir finansal ürünün satın alınması, elde tutulması veya elden çıkarılması ile ilgili tavsiye, öneri veya görüş bildirmez.

Imermarket (PTY) LTD bir finansal danışman değildir.

Hisseler

Hisseler nedir?

Hisse, halka açık bir şirketteki sahiplik birimidir. Hisse senedi veya hisse senedi olarak da adlandırılan hisse senetleri, günümüzde işlem gören en popüler finansal varlıklardan biridir. Hisseler ayrıca sahiplerine şirket tarafından ilan edilen temettülerden pay ve oy hakkı sağlar.

Hisse Senetlerinde Nasıl İşlem Yaparım?

Hisse senedi ticareti yapmanın birkaç yolu vardır. Birçok kişi hisse satın almak için bir komisyoncu kullanır. Bununla birlikte, doğrudan hisse satın almak, tüccarın geçerli kısa satış ve günlük ticaret kurallarına da uyması gerektiği anlamına gelir ve bu da zahmetli olabilir.

Hisse senetlerinde işlem yapmanın bazen tercih edilen bir yolu da fark sözleşmelerinin (CFD'ler) kullanılmasıdır. Bunlar, iki varlık (genellikle tüccar ve komisyoncu) arasında yapılan ve sözleşmenin dayanak varlığındaki fiyat farkının sözleşme kapatıldığında ödendiği sözleşmelerdir. CFD'leri kullanarak hisse alım satımı yapmak, gerçek hisseleri satın alırken yaygın olan günlük ticaret ve açığa satış kısıtlamalarını ortadan kaldırır.

Popüler Hisseler

Kelimenin tam anlamıyla alınıp satılabilecek on binlerce hisse vardır. En popüler olanlar genellikle dünyanın en büyük ve en popüler şirketlerinden bazılarıdır. Dolayısıyla, teknoloji şirketleri arasında Apple ve Amazon, Microsoft ve Facebook tüccarlar arasında çok popülerdir. Diğer popüler hisseler arasında Disney gibi eğlence şirketleri, Wal-Mart gibi perakendeciler ve Tesla gibi yenilikçi firmalar yer almaktadır.

Ticaret Örneği

Apple hisseleriyle ilgilendiğinizi varsayalım çünkü şirket en yeni iPhone modelini piyasaya sürdüğünde hisse fiyatlarının yükseleceğine inanıyorsunuz.

Ticaret yapmak için CFD'leri kullanacaksınız, böylece aynı gün alıp satabilir ve günlük ticaret kurallarından etkilenmezsiniz.

En yeni iPhone modellerinin tanıtılacağı Apple etkinliğinden önce, Apple hisseleri 120$'dan işlem görüyor, ancak iPhone lansmanına yanıt olarak daha yüksek işlem göreceğini düşünüyorsunuz. Fiyat hareketi üzerine spekülasyon yapmak için 10 CFD sözleşmesi satın alıyorsunuz. Her bir sözleşme 100 Apple hissesini kapsar, dolayısıyla satın alımınız 1.000 hissenin veya 120.000 $ değerinde Apple hissesinin kontrolünü size verir. Brokeriniz hisse işlemlerinde 20:1 kaldıraca izin verdiği için işlem için yalnızca 6.000 $ koymanız gerekir.

Haklı olsaydınız ve Apple hisseleri iPhone lansmanından sonra 130 dolara yükselseydi, sonuç olarak 10.000 dolar kazanabilirdiniz (10 dolar x 1.000 hisse). Bu, yatırımınızdan %160'ın üzerinde bir kazanç demektir.

Ancak, siz de yanılmış olabilirsiniz ve kazanç yerine Apple hisselerinin 10.000 $'lık bir kayıpla 110 $'a düştüğünü görebilirsiniz.

Hisselerin Endeks Piyasasına Etkisi

Endeksler münferit hisselerden oluşur, bu nedenle hisselerdeki fiyat hareketlerinin parçası oldukları endeksler üzerinde de bir etkiye sahip olması şaşırtıcı olmamalıdır. Hisselerin etkisi, endeksin kapitalizasyon ağırlıklı mı yoksa fiyat ağırlıklı mı olduğuna bağlı olacaktır.

Kapitalizasyon ağırlıklı bir endekste, her bir şirketin hisselerinin temsili şirketin piyasa değerine dayanır ve endeks üzerindeki etkisi şirketin piyasa değeri ile orantılıdır. Bu da büyük piyasa değerine sahip şirketlerin endeks üzerinde en büyük etkiye sahip olacağı anlamına gelir. Hem S&P 500 hem de Nasdaq 100 kapitalizasyon ağırlıklı endekslerdir.

Fiyat ağırlıklı bir endekste, hisse senedinin fiyatı endeksteki ağırlığını belirler. Bu tür endekslerde, daha yüksek fiyatlı hisse senetleri endeks üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktır. En popüler fiyat ağırlıklı endekslerden biri, Dow 30 veya sadece Dow olarak da adlandırılan Dow Jones Endüstriyel Ortalamasıdır.

Endeksleri ağırlıklandırmak için temel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı gibi başka yöntemler de vardır, ancak kapitalizasyon ve fiyat ağırlıklı ortalamalar en yaygın olanlarıdır.

Hisse Senedi Alım Satımının Faydaları

Hisse senedi alım satımından elde edilecek bir dizi fayda vardır. Öncelikle, ister gerçek hisseleri satın alın ister CFD'leri kullanarak fiyat değişiklikleri üzerine spekülasyon yapmaya karar verin, hisse senetleri bir alım satım seçeneğidir.

Hisse senetleri ayrıca, temel şirketin finansal gücüne bağlı olarak oldukça iyi eğilim gösterme eğilimindedir. Bu, hisse senetlerindeki fiyat hareketlerini tahmin etmek için çok yararlı olabilir.

Ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda hisse senedi olduğundan, hiçbir zaman ticaret fırsatı eksikliği olmaz.

Hisse Senedi Alım Satımının Dezavantajları

Kaldıraç, herhangi bir hisse CFD işlemindeki potansiyel kazançları artırdığı gibi, potansiyel kayıpları da artırır. Bu, kaldıracı iki ucu keskin bir kılıç haline getirir ve kaldıraç doğru kullanılmadığında hem bir fayda hem de bir dezavantajdır.

CFD yatırımcıları tarafından genellikle dikkate alınmayan bir diğer dezavantaj, hisse senedi piyasası hareketlerini başarılı bir şekilde tahmin etmek için gereken araştırma ve bilgi miktarıdır. Piyasalar çok karmaşıktır ve yatırımcıların hesaba katmadıkları jeo-politik risklere yakalanmaları alışılmadık bir durum değildir.

Risk Uyarısı

Forex/CFD'de işlem yapmak, dayanak piyasanın oynaklığı nedeniyle sermayeniz için yüksek düzeyde risk taşır. Bu ürünler tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu nedenle, riskleri anladığınızdan ve bağımsız ve uygun lisanslı bir mali danışmandan tavsiye aldığınızdan emin olmalısınız.

% tamamlandı

Ödeme yöntemleri
Başka bir para yatırma işlemi yapmak için önce hesabınızı doğrulamanız gerekir.
Dosyanız reddedildi. Lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Anlıyorum.

Sevgili ${UserName},

Bu işlem bir demo hesabı için mevcut değildir.
Canlı hesabınıza geçin, para ekleyin ve işlem yapmaya başlayın.

Hesabınıza para yatırın

Bu bölüm sadece müşterilere açıktır, lütfen giriş yapın veya kaydolun