Şirket Bilgileri:Bu web sitesi(www.invesacapital.com/), Güney Afrika Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA) tarafından 640 lisans numarasıyla aracılık hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiş ve düzenlenmiş bir Güney Afrika yatırım firması olan Imermarket (PTY) LTD ex Xenium Financial Managers (PTY) Limited tarafından işletilmektedir. Imermarket (PTY) LTD, 2. Kat, Rivonia Village, Cnr Mutual Road & Rivonia Boulevard, Rivonia, 2191 Johannesburg, Güney Afrika adresinde bulunmaktadır.

Imermarket (PTY) LTD, "InvesaCapital" markasının sahibi ve işletmecisidir.

Imermarket (PTY) LTD ve OBR Investments Limited aynı Şirketler Grubuna aittir. OBR Investments Limited, 161 Makarios III Avenue,3027, 6th Floor,Akapnitis Court, Limassol, Cyprus, 217/13 CIF lisans numarası ile Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlenmektedir.

Skrill ve NETELLER işlemleri IMERMARKET (PTY) LTD tarafından gerçekleştirilir.

Risk uyarısı: Fark sözleşmeleri ('CFD'ler'), spekülatif karakterli, alım satımı önemli sermaye kaybı riskleri içeren karmaşık bir finansal üründür. Marjinal bir ürün olan CFD'lerin alım satımı tüm bakiyenizin kaybına neden olabilir. CFD'lerde kaldıracın hem avantajınıza hem de dezavantajınıza çalışabileceğini unutmayın. CFD yatırımcıları dayanak varlıkların sahibi değildir veya bunlar üzerinde herhangi bir hakka sahip değildir. CFD ticareti tüm yatırımcılar için uygun değildir. Geçmiş performans, gelecekteki sonuçların güvenilir bir göstergesi değildir. Gelecek tahminleri, gelecekteki performansın güvenilir bir göstergesi değildir. İşlem yapmaya karar vermeden önce yatırım hedeflerinizi, deneyim seviyenizi ve risk toleransınızı dikkatlice değerlendirmelisiniz. Kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla para yatırmamalısınız. Lütfen öngörülen ürünle ilişkili riski tam olarak anladığınızdan emin olun ve gerekirse bağımsız tavsiye alın. Lütfen Risk Açıklama belgemizi okuyun.

Bölgesel Kısıtlamalar: Imermarket (PTY) LTD, Avrupa Ekonomik Alanı'nın yanı sıra ABD, British Columbia, Kanada ve diğer bazı bölgeler gibi diğer bazı yargı bölgelerinde hizmet sunmamaktadır.

Imermarket (PTY) LTD, herhangi bir finansal ürünün satın alınması, elde tutulması veya elden çıkarılması ile ilgili tavsiye, öneri veya görüş bildirmez.

Imermarket (PTY) LTD bir finansal danışman değildir.

Emtia

Emtia Nedir?

Emtia, aynı türden diğer mallarla değiştirilebilen bir tarım ürünü veya doğal kaynaktır. Genellikle üretimde girdi olarak kullanılırlar ve dünya çapında serbestçe ticareti yapılır. Bu mümkündür çünkü emtia bir üreticiden diğerine biraz farklılık gösterse de, genel olarak üretici kim olursa olsun oldukça tek tiptir. Emtialar, para birimleri, tahviller, hisse senetleri ve gayrimenkullerle birlikte başlıca finansal varlık sınıflarından birini oluşturur.

Popüler Emtialar

Emtialar sert emtialar ve yumuşak emtialar olarak ikiye ayrılır. Sert emtialar tipik olarak yeryüzünden çıkarılır ve miktar olarak sınırlıdır. En popüler sert emtialar arasında altın, gümüş ve ham petrol yer alır. Yumuşak emtialar tipik olarak soya fasulyesi ve mısır gibi yetiştirilen ya da domuz karnı için domuz gibi yetiştirilen tarım ürünleridir.

Emtia Ticaretini Nasıl Yaparım?

Emtia ticareti yapmanın çeşitli yolları vardır ve her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Yıllardır emtia ticareti yapmanın yaygın yolu vadeli işlemler olmuştur. Bu, bir ay veya hatta yıllar uzakta olabilecek gelecekteki bir tarihte bir emtianın fiyatı üzerine spekülasyon yapmayı içerir. Bazı durumlarda, fiziksel emtiayı satın alarak emtia ticareti yapmak mümkündür. Bu en yaygın olarak altın ve gümüş gibi değerli metallerde görülür. Ayrıca emtiaları üreten şirketlerin hisse senetlerini satın alarak veya temel emtianın performansına dayalı ETF'lerde ve yatırım fonlarında spekülasyon yaparak dolaylı olarak emtia ticareti yapabilirsiniz.

Emtia ticareti yapmanın yollarından biri de CFD'lerin kullanılmasıdır. Bunlar, bir komisyoncuya karşı ticaret yaptığınız ve bir emtianın fiyatının alacağı yön konusunda spekülasyon yaptığınız sözleşmelerdir. Yani, bir altın CFD'si satın alırsanız, altın fiyatının yükseleceği konusunda spekülasyon yaparsınız. Eğer yükselirse, CFD'yi satabilir ve kazançlarınızı toplayabilirsiniz. Ancak, fiyat düşerse CFD'yi kapattığınızda yatırdığınız miktarı kaybedersiniz.

Değerli Metaller

Değerli metaller en popüler emtialardan bazılarıdır. Bunlar altın, gümüş, paladyum ve platini içerir. Bazıları, bakır endüstriyel bir metal olmasına rağmen, bakırı da bu gruba dahil eder. Değerli metallerde spekülasyon yapmak yalnızca metalin arz ve talebini değil, aynı zamanda ABD dolarının hareketlerini, enflasyonu ve altın ve gümüşe bağlı tüm jeopolitik faktörleri anlamayı da içerir.

Enerjiler

Enerjiler bir başka çok popüler emtia türüdür. Enerjiler ham petrol, benzin ve doğal gazı içerir. Tüccarlar enerji emtialarını severler çünkü çok iyi eğilim gösterme eğilimindedirler. Ayrıca doğaları gereği mevsimseldirler. Örneğin, petrol ve doğal gaz fiyatları genellikle aşırı soğuk havaların beklendiği kış aylarında yükselebilir. Benzin, tatil yapan tüketicilerin talebinin artacağı beklentisiyle yaz aylarında sıklıkla yükselebilir. Enerji emtialarının çoğu Orta Doğu'dan geldiği için, bu bölgedeki jeopolitik risklere karşı oldukça hassas olabilirler.

Ticaret Örneği

Diyelim ki altın ticareti yapmak istiyorsunuz ve bunu CFD'leri kullanarak yapmaya karar verdiniz. Altının 1.821,00$ alış ve 1.821,50$ satış fiyatından kote edildiğini varsayalım. Talep fiyatı, uzun gitmek için ödeyeceğiniz fiyattır. Mini CFD'yi 10 ons altın üzerinden açabilirsiniz, bu da 18.215$ değerinde altını temsil eder. Ayrıca, 20:1 kaldıraç kullandığınızı varsayalım. Bu da %5 ya da 910,75$ marj koymanız gerektiği anlamına gelir.

Bir hafta sonra altın 1.851,50$'a ulaşırsa işlemden 300$ kâr edersiniz, ancak altın 1.791,50$'a düşerse işlemden 300$ zarar edersiniz. Aracı kurum sözleşmeyi elinizde tuttuğunuz hafta için faiz ücreti alacaktır, ancak bu senaryoda yatırımınızdan kabaca %30 kazanç ya da kayıp elde edersiniz.

Emtia Ticaretinin Faydaları

Emtia ticareti yapmanın birçok faydası vardır ve en sık bahsedileni çeşitlendirmedir. Emtialar diğer varlıkların çoğuyla korelasyon göstermez, bu nedenle diğer piyasalardaki hareketlere karşı bir tür koruma sağlayabilirler.

Spekülatörler ayrıca güçlü eğilim gösterme eğilimleri ve oynaklıkları nedeniyle emtialara da düşkündür. Bunların her ikisi de tüccar doğru tahminler yaptığında iyi alım satımlar için bir fırsat sağlamaya yardımcı olabilir, ancak bazen bu faktörler tüccar için olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Son olarak, bazı emtialar enflasyona karşı önemli bir koruma sağlayabilir, bu da para birimlerinin, tahvillerin ve hisse senetlerinin değeri enflasyon tarafından aşındırıldığında memnuniyetle karşılanabilir.

Emtia Ticaretinin Dezavantajları

Kaldıraç, herhangi bir emtia CFD işlemindeki potansiyel kazançları artırdığı gibi, potansiyel kayıpları da artırır. Bu, kaldıracı iki ucu keskin bir kılıç haline getirir ve kaldıraç doğru kullanılmadığında hem bir fayda hem de bir dezavantajdır.

Hevesli emtia CFD yatırımcıları tarafından genellikle dikkate alınmayan bir diğer dezavantaj, emtia hareketlerini başarılı bir şekilde tahmin etmek için gereken araştırma ve bilgi miktarıdır. Piyasalar çok karmaşıktır ve yatırımcıların hesaba katmadıkları jeo-politik risklere yakalanmaları alışılmadık bir durum değildir.

Risk Uyarısı

Forex/CFD'de işlem yapmak, dayanak piyasanın oynaklığı nedeniyle sermayeniz için yüksek düzeyde risk taşır. Bu ürünler tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu nedenle, riskleri anladığınızdan ve bağımsız ve uygun lisanslı bir mali danışmandan tavsiye aldığınızdan emin olmalısınız.

% tamamlandı

Ödeme yöntemleri
Başka bir para yatırma işlemi yapmak için önce hesabınızı doğrulamanız gerekir.
Dosyanız reddedildi. Lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Anlıyorum.

Sevgili ${UserName},

Bu işlem bir demo hesabı için mevcut değildir.
Canlı hesabınıza geçin, para ekleyin ve işlem yapmaya başlayın.

Hesabınıza para yatırın

Bu bölüm sadece müşterilere açıktır, lütfen giriş yapın veya kaydolun